3.kolo FA Cup: Birmingham City FC

Pátek, 06 Leden 2017 16:00 Milan Ferrari Merhaut 8 Comments
Tisk

birminghamcityfcBirmingam City FC (Championship) - Newcastle United (Championship)

Sobota, 7.ledna 2017, 16:00, St.Andrews Stadium, FA Cup

Rozhodčí: Neil Swarbrick, letos se setkal s Magpies jednou a to poměrně nedávno, při čtvrtfinalovém utkání League Cupu na Hullu. V této sezoně odpískal 18 zápasů, 12 v Premier League, rozdal 72 žlutých karet a dvě červené.


Birmingham si nedávno zkusil zápas s Magpies. Na St.James přijížděl jako adept na play-off o Premier League, ale z trávníku odcházel po výprasku 0:4. Ani další utkání se Blues nevydařili, připsali si jedinou výhru z pěti zápasů a klesli až do poloviny tabulky.

Trenér Birminghamu Gianfranco Zola, jenž se týmu ujal teprve nedávno, čeká na svoje první vítězství a může jen doufat, že zafunguje magie pohárových utkání proti Magpies, ve kterých mají Blues převahu.

Aktuální forma - prohra 1:3 Brentford, remíza 2:2 Barnsley, prohra 0:1 Derby, prohra 1:2 Brighton, výhra 2:1 Ipswich, prohra 0:4 Newcastle - 1-1-4


Newcastle United prochází složitým obdobím, série výher a lehkost hry je dávno zapomenuta a mužstvo musí tvrdě bojovat o každý balon. Manažer Rafa už před sezonou prohlásil, aby fans nečekali, že se vyhrajou všechna utkání, mužstvo musí projít přestavbou a náročnost soutěže tomu nepřispěje, naopak problémy se očekávali. I tak se ale může zatím bilancovat dobře, v lize jsme na postupovém místě, v League Cupu jsme šahali na kliku semifinále a teď je na řadě start do nejstarší fotbalové soutěže.

Přestože poslední sezony Newcastle neudělal v FA Cupu žádnou velkou díru, z posledních čtyř třetích kol vždy vypadl, tak tentokrát je očekávání postupu do dalšího kola velké. A prý to naznačil i majitel klubu Mike Ashley, který se od příchodu Rafy na lavičku téměř neukazuje. Údajně ale v soukromém rozhovoru s lodivodem řekl, že by postup ukázal snahu vedení klubu odčinit předchozí nezdary a byl zároveň hezkým dárkem pro fanoušky.

Trocha o Mitrovičovi - Rafa je zastáncem pořádku a poslušnosti, Mitro je rebel a tak trochu horká hlava. Mitro tvrdí, že chce zůstat a poprat se o místo, Rafa tvrdí, že v lednu nikdo neodejde, ale skutečnost je jiná - Mitro si zadělal na problémy u Rafy už v posledním kole minulé sezony, kdy se nechal vyloučit a musel první čtyři utkání této sezony stát. V poslední době uchvacuje Beniteze na tréninku Murphy a proto jel do Blackburnu on místo Mitra. Přestože je Mitro dobrý útočník a má předpoklady pro skvělou kariéru, tak jeho výbušnost je jako hrozba damoklova meče a to u Rafy, člověka lpícího na důslednosti a pořádku, jentak neprojde. Jak neposloucháte na tréninku nebo na hřišti či ukážete častěji horkou hlavu, tak máte smůlu. A Mitro si svojí pověst bouřliváka táhne již z Anderlechtu, Rafa prostě nechce riskovat žlutou nebo červenou kartu. I přes toto hodnocení, které přinesl jeden z novinářů Chronicle z tréninkového centra Magpies v Bentonu na páteční tiskovce Rafa řekl, že Mitrovič není na prodej a utkání na St.Andrews začne v základní sestavě.

Na druhou stranu Shelvey taky není žádný svatoušek a přesto hraje, jenže na jeho post lepšího nemáme a Jonjoy svůj současný trest vykoupil góly, ale hlavně dirigentskou taktovkou, z které těží Gayle a klub jako takový.

Za oba kluby v minulosti hráli: Terry Hibbitt, Lee Bowyer, John Beresford, Obafemi Martins, Stephen Carr, Peter Lövenkrands, Andros Townsend, David Edgar, Nicky Butt, Andy Cole a Howard Gale.

Trocha přestupových spekulací - na začátku týdne se mluvilo o tom, že Rafa by rád podepsal alespoň jednoho hráče už před zápasem FA Cupu. Jak se zdá bylo to jen zbožné přání novinářů. Během čtvrteční noci a pátečního rána se na internetu objevila fotka Jermaina Defoa, kterak drží dres NUFC s dovětkem, že k nám přestoupil za 10 milionů liber. Velmi povedený fake. Jediná pravdivá informace je, že Adam Armstrong prodloužil svoje hostování v Barnsley do konce sezony.

Aktuální forma - prohra 0:1 Blackburn, výhra 3:1 Nottingham, prohra 0:1 Sheffield Wed., výhra 2:1 Burton, výhra 2:0 Wigan, výhra 4:0 Birmingham - 4-0-2


Zranění

Birminghamu chybí kvůli zranění obránce Morrison a brankář Kuszczak, na Africký pohár odjel Maghoma.

Newcastle má do konce sezony vyřazeného Aaronse (přetržený přední vaz), Gamez začal s lehčím tréninkem. Shelvey stojí čtvrté utkání z pěti a manažer Rafa již nemůže počítat s Diamém, Atsuem a Mbembou, kteří odletěli na Africký pohár.


Historie

Poměrně bohatá vzájemná historie obou klubů a převahou Magpies. Naposledy se Magpies a Blues střetli v sezoně 2010/11, tedy po našem návratu z Championship. Již deset ligových utkání drží Newcastle neporazitelnost nad Birminghamem s bilancí 6-4-0. V pohárových utkáních je tomu ovšem naopak, z osmi zápasů vzájemné historie Birmingham 4 vyhrál a 3 skončili remízou, Magpies se mohou pyšnit jediným vítězstvím, navíc to má již hodně staré datum, 14.března 1906, tedy před více než 110 lety. Poslední čtyři pohárová utkání je bilance 3-1-0 pro Blues. Ideální zápas pro sázkaře na góly, jen sedmkrát, z celkového počtu 102 zápasů, se hrálo bez branek, a jedinkrát za posledních 36 let.

Newcastle v posledních pěti utkáních FA Cupu vstřelil jediný gól. Poslední kdo si tuto poctu připsal byl Papiss Cissé v lednu 2014 v utkání proti Cardiffu.

domácí - remíza - hosté
League             29    25    41
FA Cup               1     2      1
League Cup        3      1      0
Total                33    28    42

2016/2017
CHAMPIONSHIP Newcastle 4 - 0 Birmingham
2010/2011
PREMIER LEAGUE Newcastle 2 - 1 Birmingham
PREMIER LEAGUE Birmingham 0 - 2 Newcastle
2007/2008
PREMIER LEAGUE Birmingham 1 - 1 Newcastle
PREMIER LEAGUE Newcastle 2 - 1 Birmingham
2006/2007
ENGLISH FA CUP Newcastle 1 - 5 Birmingham
ENGLISH FA CUP Birmingham 2 - 2 Newcastle
2005/2006
PREMIERSHIP Birmingham 0 - 0 Newcastle
PREMIERSHIP Newcastle 1 - 0 Birmingham
2004/2005
PREMIERSHIP Newcastle 2 - 1 Birmingham
PREMIERSHIP Birmingham 2 - 2 Newcastle
2003/2004
PREMIERSHIP Birmingham 1 - 1 Newcastle
PREMIERSHIP Newcastle 0 - 1 Birmingham
2002/2003
PREMIERSHIP Newcastle 1 - 0 Birmingham
PREMIERSHIP Birmingham 0 - 2 Newcastle
2000/2001
ENGLISH LEAGUE CUP Birmingham 2 - 1 Newcastle


Merhaut's prediction:
"Projevila se náročnost soutěže a Rafův užší kádr, ve kterém se někteří hráči potýkají se ztrátou formy, ale manažer přesto nehodlá udělat radikální řez. Uvidíme jak se postaví k pohárovému utkání, League Cup bral Rafa docela vážně a jen smůlou jsme si nešáhli na semifinále. FA Cup má velký význam a Rafa to ví, jde o to, zda prověří širší kádr nebo ne, rozhodně by prospělo posadit Colbacka, Dummetta, nechat doma Pereze i Gayla. Lazaar, Mitrovič, Murphy čekají na svojí šanci. Přestože se nám statisticky v pohárech proti Blues nedaří a v současnosti panuje mezi fans mírná rozladěnost, tentokrát věřím, že se mužstvo vzchopí a postoupí, už jen kvůli nepovedenému utkání na Blackburnu. 3:1 (2:1) pro nás."


Bůh ochraňuj královnu a Newcastle.